Hallitus
Looduses on hallitamine üks osa orgaanika muutmisel huumuseks ja see on vajalik. Eluruumides seevastu tuleks hallituse levikut piirata ja vältida, sest see on ohtlik inimese tervisele ning kahjustab hoonete konstruktsioone, lagundades ehitusmaterjale. Hallituse tekke peamiseks põhjustajaks on liigne niiskus. Õuest tuppa pääseb niiske õhk läbi uste ja akende ning ventilatsioonisüsteemide kaudu. Kui niiskuse kontsentratsioon siseõhus ületab niiskusetaset väljas, hakkavad arenema hallitusseened. Toatemperatuur on neile kasvuks väga sobilik ning päikesevalgust nad ei vaja, seega võivad märkamatult vohama hakata just pimedates nurkades, kapitagustes ja seinavooderduste vahel.
Hallituse liike on erinevaid ning inimesele mõjuvad need samuti erinevalt. Levinumad tervisehädad, mis hallitusseentest põhjustatud on nahaärritus ja allergia, mis tekitavad limaskestade põletikke ja sellega kaasneva nohu või köha.
Üheks ohtlikumaks hallituse liigiks peetakse musta hallitust.
Must hallitus - Stachybotrys chartarum on rohekasmustade kolooniatena kasvav hallitusseen, mis eelistab kasvuks rohke tselluloosi- ja vähese lämmastikusisaldusega materjale. Halvaks peetakse teda võime tõttu sünteesida seenemürke, mis on ohtlikud nii inimesele kui ka loomadele, sest põhjustavad naha ja seedekulgla kahjustusi ning mõjutavad vereloomet. Eestis pole “musta hallituse” levikut seni ulatuslikult uuritud, sest enamasti ei piisa tema leidmiseks õhuproovidest tavasöötmel, vaja on võtta ka proovid kahjustatud pindadelt ning kasvatada neid erisöötmel.
Must hallitus on hakanud ulatuslikult levima koos uute ehitusmaterjalidega. Tal on võimekus kasvada märjal paberil, tapeedil, laepaneelidel ja isegi vaipadel, samuti tselluloosi sisaldavatel isolatsioonimaterjalidel, kipsplaatidel ning paljudel teistel materjalidel. Kasvuks vajab palju soojust ja niiskust, sobilikum kasvuks on materjalide absoluutne niiskus 25–30% ja temperatuur 23–27 kraadi.
Loe lisaks hallitusest http://www.terviseamet.ee/keskkonnatervis/siseohk/hallitus.html
Võitlus hallitusega
Kui võimalik, tuleks hallitusseente vohamist üldse ennetada. Seda saab kõige efektiivsemalt teha pindu regulaarselt puhastades ning tähtis on materjalide ja pindade kuivana hoidmine. Kui leiate hallituse, likvideerige see kohe! Eluruumides võiks õhuniiskuse tase olla vahemikus 34-62%. Kui niiskustase ületab soovituslikke näitajaid, siis tuleb õhu kuivatamiseks kasutusele võtta soojapuhurid, õhutada tihedalt ruume või kasutada ventilatsiooniseadmeid.
Kui olete hädas hallitusega, küsige abi info@baitel.ee