Ruumiõhu sündroom – haiged hooned

Haige hoone sündroom

Ruumiõhu sündroomiks ehk haige hoone sündroomiks kutsutakse erinevate sümptomite kogumit. Nende põhjustaja on ebaselge ja puudub kindel definitsioon, aga seondub alati mingi konkreetse ruumiga.
Tavaliselt sümptomid tekivad ning süvenevad kindlas ruumis või hoones viibides ning kaovad probleemsest kohast lahkudes. Haige hoone sündroomi seostatakse mitmete keskkonnateguritega. Sümptomiteks reeglina – lihasvalud, väsimus, kuiv köha ja hingeldamine, ülemiste ja alumiste hingamisteede kahjustused. Lisaks võib esineda lööbeid, ninaverejooksu, peavalu ja silmade ärritust ning esineda keskendumisraskuseid, mäluhäireid ja isegi depressiooni.
Hoonete ebatervislikkuse üle hakati arutlema juba 50 aastat tagasi, kui soojusenergia säästmise nimel pöörati tähelepanu tihendatud ruumide ehitamisele. Selle tagajärjel halvenes ruumiõhu kvaliteet ja inimesed hakkasid kaebama ebamugavustunde üle. Alati ei kõrvalda probleemi ka kaasaegsete ventilatsiooniseadmete kasutamine, mis võivad esile kutsuda vastupidise ilmingu – liialt kunstlik keskkond ei ole inimorganismile alati parim.
Kui tunned ennast kuskil ruumis-hoones mitte väga hästi, siis tasub üle kontrollida ruumi õhu kvaliteet. Kõrvalekallete ilmnemisel tuleb kindlasti tegeleda probleemi tekitajatega ja vaadata üle hoone ventilatsioonisüsteem, veenduda, et kuskil poleks hallitust ning vajadusel hankida õhupuhasti ja õhuniisuti.